Zastosowanie

Technologia M2M idealnie sprawdza się tam, gdzie trzeba stale kontrolować procesy, zapobiegać przerwom w produkcji, monitorować zasoby itp.
Oto tylko kilka branż w których stosuje się M2M:

Administracja

Prężnie rozwijającym rozwiązaniem jest „smart city” czyli połączenie systemów miejskich w jeden organizm. Dzięki temu rozwiązaniu można zarządzać oświetleniem, wywozem śmieci, systemami informacji turystycznej oraz wszelkimi rozwiązaniami typu „smart metering” (inteligentne liczniki). Dodatkowo M2M umożliwia zdalne zarządzanie ruchem, sygnalizacją świetlną i znakami drogowymi a także, kontrolę miejsc i opłat parkingowych. Sprawdza się również w systemach biletowych i informacji dla pasażerów oraz w ramach miejskiego monitoringu wideo.

Transport i logistyka

Chyba najbardziej znaną i popularną dziedziną wykorzystania M2M jest obecnie monitorowanie samochodów. Dzięki zastosowaniu czujników GPS, urządzenie M2M zamontowane do samochodu osobowego, ciężarowego, maszyny budowlanej lub specjalistycznego sprzętu może monitorować aktualną pozycję, prędkość chwilową, czasy postojów, zużycie paliwa i wiele innych parametrów. Dodatkowo zapewnia kierowcy stały kontakt z biurem, dostarcza informacje o zleceniach lub utrudnieniach w ruchu. Bardzo często jest nieocenioną pomocą w razie kradzieży środka transportu.

Handel

Dzięki systemowi M2M możliwa jest zdalna obsługa nowoczesnych automatów sprzedażowych, a automatyczne powiadamianie o stanach magazynowych w punktach sprzedaży daje możliwość wcześniejszego i automatycznego powiadamiania hurtowni o potrzebie dostawy towaru. Dzięki wdrożonemu systemowi zarządzania stanami magazynowymi M2M może skrócić czasy dostaw, zmniejszyć koszty zatowarowania oraz obniżyć stany magazynowe, a co za tym idzie, wprowadzić spore oszczędności w handlu.

Rolnictwo

 
Nowym, ale szybko zyskującym popularność sposobem wykorzystania M2M jest rolnictwo. Coraz większa liczba właścicieli gospodarstw, hodowców bydła czy producentów żywności jest zainteresowana możliwością monitorowania strategicznych parametrów życiowych zwierząt czy roślin. Urządzenia M2M mogą być również wykorzystane do pomiaru wilgotności gleby, systemów automatycznego podawania paszy, monitorowania poziomu cieczy w zbiornikach, obecności gazów czy pomiaru temperatury. Na szeroką skale wykonywana jest również identyfikacja, diagnostyka czy monitoring bydła.

Przemysł

Przemysł to dziedzina o największym wachlarzu zastosowań M2M. System może monitorować pracę maszyn produkcyjnych, może automatycznie zmieniać parametry łańcucha produkcji w zależności od bieżących parametrów pracy wybranych stanowisk. Operatorzy uzyskują możliwość zdalnego i automatycznego sterowania systemem produkcji dzięki możliwości nie tylko odczytu parametrów przez urządzenia M2M, ale również wpływaniu na procesy produkcyjne z centrum zarządzania zarówno przez osobę zarządzającą, jak i program komputerowy. Najczęściej stosowanymi rozwiązaniami stosowanymi w przemyśle są dzisiaj w Polsce systemy monitorowania maszyn oraz alarmowania o nieprawidłowościach czy wymaganych naprawach serwisowych

Produkcja i dystrybucja mediów

Bardzo prężnie rozwijającą się aktualnie dziedziną wykorzystania systemów M2M jest telemetria, czyli popularnie rzecz ujmując zdalne mierzenie przepływu wszelkiego rodzaju mediów. Zdalne odczyty liczników wody, prądu, gazu to już codzienność w wielu miejscach w Polsce. Dzisiaj klienci nowych mieszkań wymagają już wręcz tej funkcjonalności. System, który oferuje nasza firma, jest systemem bardzo łatwo skalowalnym, posiada funkcję licznika impulsów łatwą do zastosowania praktycznie do każdego rodzaju czujników. Jeden standardowy moduł M2M może obsłużyć do 250 liczników impulsów, ale istnieje możliwość zastosowania dedykowanego modułu bez tego ograniczenia.

Służba zdrowia

Nieoceniona możliwość w ratowaniu życia i zdrowia pacjentów, bieżące monitorowanie stanu zdrowia

Ochrona i monitoring zapasów

Systemy ochrony jako jedne z pierwszych zaczęły wykorzystywać możliwość M2M. Stały nadzór, monitorowanie oraz informowanie o zdarzeniach niestandardowych jest całkowicie obsługiwane przez obecnie spotykane systemy M2M.